Awards Past Recipients


 President’s Award

2018      Pam Ryan

2017      Bob Grose

2016      Adeline Clements

2015      Brenda Cooke

2014      Ron Coggan

2013      Adeline Clements

2012      Alvin Thomas

2011      Ian Paton

2010      Bob Cooper

2009      Lisa Henderson

2008      Joseph Ellis

2007      Julia Smith

2006      Bob Cooper

2002      Don Ogg

1999      Robyn Prentice

1997      Bob Shaw

1995      Barry Shymanski

1993      Sharon Trenaman

1992      Bob Gordeyko

1991      Wes Barlow

1989      Patsy Cross

1987      Dave Clements

1986      Colin Field

1985      Lis Dixon, Chris Wood

 

Special Achievement Award

2018       Mike Little

2016       Jeremy Main

2015       Paul Gutteridge

2013       Jack Hoogstraten, Julie Multamaki, MacEwan Centre for Sport and Wellness

2012       Carol Cysouw

2011       David Scorgie

2010       Ann Marie Reinson—Merlin Benevolent Society

2009       Jonathan Hill and World Health Club

2008       2007 Canadian Squash Championship Host Committee; 25th Anniversary of the Alberta Jesters

2007       Ian Paton

2006       2005 Canadian Junior Squash Championships Host Committee

2005       Brad Styner; 2004 Canadian Junior Squash Championship Host Committee

2004       2003 Canadian Squash Championship Host Committee

2003       Talisman Energy (Jim Buckee, CEO)

2002       Canadian Squash Championship Host Committee; Western Canadian Championship Host Committee

2003       Canadian Women’s Team Championship Host Committee

2001       2000 Canadian Junior Squash Championship Host Committee; 2000 Western Canadian Championship Host Committee

2000       Tim Hatfield; 1999 Canadian Squash Championship Host Committee; 2000 Western Canadian Masters Team Championship Host Committee; 1999 Pan American Gold Medalists Jamie Crombie, Kelly Patrick

1999       Arthur Hough; 1999 Canadian Men’s Team Championship Host Committee; 1999 Canadian Women’s Team Championship Host Committee

1995       1994 Canadian Squash Championship Committee (Beryl Paton, Chairperson)

1994       1993 Canadian Junior Squash Championship Committee (Dave Clements, Chairperson)

1993       1992 Canadian Squash Championship Committee (Jim Robinson & Brian McClelland); 1992 Canadian Junior Squash Championship Committee (Danny Shannon, Chairperson)

1992       Ainley Ching, Peter Corish; 1991 Canadian Squash Championship Committee (Beryl Paton, Chairperson)

1991       Tom Legare; 1990 Canadian Junior Squash Championship Committee (Don Wares, Chairperson)

1990       Robert Gordeyko

1989       1988 Canadian Squash Championship Committee (Al Brook, Chairperson)

1988       Adeline Clements, Bob Hawkins

1887       Molson's

1986       Adeline Clements, Bob Hawkins

 Sport Ambassador Award

2017       Jacob Hooker

2014       Jon Wood

2011       Todd Christianson, Trevor Slaughter

2009       Lesley Jewitt

2008       George Hall

2007       Wes Barlow

2004       Kyla Grigg

2001       Robbie Christie

2000       Mark Hartley

1998       Dale Styner

1997       Adeline Clements, Wes Barlow

1996       Alberta Jesters

1994       Todd Christianson

1991       Dr. Richard King-Brown

1990       Sharon Trenaman

1989       Ian Paton

1987       Kathy Lundmark

1986       Dale Styner

1985       John Cox

Distinguished Volunteer Award

2018      Stephen Atkins

2017      Patty Lew Lapointe

             Alvin Thomas

2016      Stephen Atkins

2014      Alex Paisley

2013      Lacey Labby, Safwan Rafique

2012      Ron Coggan, Julia Smith

2011      Nathan Hall

2010      Dave Cunningham, Alvin Thomas, Chris Yap

2009      Grant Currie

2008      Grant Currie

2007      Rod McDougall

2006      Karen Morcom

2005      Perry Wynn

2004      Pete Cote

2003      David Lochhead                                 

2002      Mike & Judy Grigg, Mike Lockhard  

2001      Grant Ainsley, Colin Cook 

2000      David Reed, Elizabeth Zajdel           

1999      Emily Fraser, Chris Pierce

1996      Ann Marie Reinson                            

1995      Michelle and Harvey Hogberg          

1993      Mark Hartley                        

1993      Kevin Doucet                       

1992      George Bird, Brian McClelland

1991      Adeline Clements

1990      Bob Shaw, Bob McKay, Danny DeChamplain

1989      Karen George, Wayne Peterson

1988      Debbie Kondro, Dave Clements

1987      Ralph Hindle, John Carswell

1986      Melissa Augustine, Dave Clements

1985      Adeline Clements, Colin Field

 

Club Award

2018      Bankers Hall - Lara King

              MRU - Patty Lew Lapointe

2016       Body Basics - Jen Chabot

2015       Bankers Hall - Peter Stapleton

2014       Calgary Winter Club - Enzo DiPietro

2013       Bow Valley Club—Michael Letourneau

              West Hillhurst Club—Brian Enns

2012       Body Basic—Herman Nicolay

2010       Calgary Winter Club- Luisa Currie

              Royal Glenora Club—Ian Buchanan

              Royal Glenora Club—Nathan Hall                  

 2009      Bankers Hall Club—Stephen Kaltenhauser

              Riverbend Athletic Club -Brian Murphy and     Carolyn O’Brien

2008       Riverbend Athletic Club—Brian Murphy

              Body Basics—Lisa Henderson

              World Health Club—Ron Coggan

2007       Bankers Hall Club—Peter Stapleton

2006       World Health Sport Club- Ron Coggan

2005       Bankers Hall—Robert Tully

              Bow Valley Club—Linda Veilleux

              Cold Lake Squash Club- Colin Cook

              World Health Club- Joe Ellis

 

 

 

Upcoming Events


Nov. 15, 2018 to Nov. 18, 2018

Alberta Masters Singles & Doubles Masters
World Health, Calgary

read more »


Nov. 16, 2018 to Nov. 18, 2018

Western Canadian Doubles Championships
Evergreen Club, Vancouver

read more »


Nov. 16, 2018 to Nov. 18, 2018

2018 Alberta University College Championships
University of Calgary

read more »